NAGYÍTÁS: Dr. Kádár Annamária pszichológus, tréner, egyetemi oktató előadása kép
NAGYÍTÁS: Dr. Kádár Annamária pszichológus, tréner, egyetemi oktató előadása kép

NAGYÍTÁS: Dr. Kádár Annamária pszichológus, tréner, egyetemi oktató előadása

„A csend nehéz, arra vágyik, hogy megtörjék.” - Mattias Edvarsson. 

A csend, mint transzgenerációs örökség

A transzgenerációs örökség lényege, hogy a múlt traumái és élményei generációról generációra átadódnak, gyakran kimondatlanul. Bill Viola munkái ezt a „csendet” jelenítik meg – nem pusztán a szó szerinti némaságot, hanem az érzelmek, fájdalmak és történetek elhallgatását is. Művei nem lineáris narratívát követnek, hanem érzeteket és belső folyamatokat idéznek meg, így segítenek a múlt rejtett rétegeinek feldolgozásában. Sokan hordoznak családi traumákat anélkül, hogy tudatosan felismernék őket – a művek segítenek ebben a felismerésben. A lassított mozgás és a szenvedés ábrázolása a transzgenerációs traumák időbeli elhúzódását szimbolizálja. Egy trauma hatása nem ér véget az elszenvedő generációnál, hanem továbbgyűrűzik, akár testi tünetek, szorongás vagy ismétlődő mintázatok formájában. Sok családban a múlt fájdalmas eseményeiről nem beszélnek, a trauma „nélkülünk is velünk él”. Viola képei ezt az elfojtott, de mégis jelenlévő örökséget idézik meg.

A tárlatvezetés során megvizsgáljuk, hogy milyen érzeteket kelt bennünk a lassított mozgás, milyen családi történetekre emlékszünk, amelyekről ritkán beszélünk és hogyan jelenik meg a csendben a múltbeli örökség. A transzgenerációs traumák gyakran így hatnak: láthatatlanul, de érezhetően. A csend megtörése, mint a gyógyulás útja jelenik meg a belső utazás végén.  A transzgenerációs traumák feldolgozásának egyik módja a történetek elmesélése, a múlt megértése. Viola művei ebben a folyamatban katalizátorként működhetnek, segíthetnek felszínre hozni azokat az érzéseket és emlékeket, amelyeket eddig eltemetettnek hittünk. A tárlatvezetés nemcsak művészeti, hanem önismereti élmény is lesz, amely segít kapcsolódni saját transzgenerációs örökségünkhöz.

Bemutatkozó
Dr. Kádár Annamária pszichológus, tréner, egyetemi oktató
Családterápia, valamint relaxáció és szimbólumterápia irányzatokban végezte tanulmányait. A hazai mesepszichológia egyik úttörő alakja.
Kutatási és érdeklődési területei: érzelmi intelligencia, flow-élmény, csoportokkal való munka módszertana, asszertivitás, személyiségfejlesztés, önismeret, narratívumok tartalomelemzése, fogalmazási képesség fejlődése és fejlesztése, olvasóvá nevelés, a mese gyógyító ereje, pedagógusi hivatás-személyiség alakítása, valamint a játék szerepe a gyerek személyiségfejlődésben.

Időpont: 2025. március 20.  18:15

A KÍSÉRŐRENDEZVÉNYRE PROGRAMJEGY VÁLTHATÓ. A PROGRAMRA KIZÁRÓLAG ÉLETKORI KEDVEZMÉNY ÉRHETŐ EL, A JOGOSULTSÁGOT ALÁTÁMASZTÓ IGAZOLVÁNY FELMUTATÁSÁVAL.

  • Teljes árú belépő: 5600 Ft
  • Kedvezményes árú belépő: 3800 Ft (életkor alapján: 26 év alatt, 62 év felett)
  • Díjtalan belépő: nincs