Aktuális kiállítás: Bill Viola | Csend
Bill Viola | Csend - kiállítás a NEO Kortárs Művészeti Térben
„Bill Violát a „videókorszak Rembrandtjaként” és „hi-tech Caravaggióként” jellemezték, videóművészete a régi mesterekre jellemző érzelmi mélységet és technikai tudást hordozza, miközben a modern technológiát használja a mélyebb emberi tapasztalatok feltárására.” – írta róla a Royal Academy of Arts.
A New York Times így fogalmazott: A videóművészet innovatív felhasználásával mély, ősi érzéseket tud kiváltani - Viola a „legújabb technológiát használja a legősibb érzelmek felkavarására”.
A kortárs művészet egyik jelentős alkotójával és annak műveivel, Bill Viola munkásságával találkozhatnak a látogatók a NEO Kortárs Művészeti Térben. A Csend című kiállítás Bill Viola meditatív műveinek a világát hozza közel a nézőhöz: a Csendes hegy, a Találkozás, és az Ősök, mind az emberi létezés különböző, pszichológiai értelemben súlyos pillanatait járják körül.
„A művek rendszerint hosszú perceken keresztül vezetik fel azt a pillanatot, amikor bekövetkezik az a megvilágosító fordulat, amely a művek jelentését adja. A néző érzelmi felkészítése, várakoztatása fontos része a műveknek, ami növeli azt a hatást, amely a csúcsponton bekövetkezik. Az idő így metaforája lesz az élet eseményeinek, amelyek megértése és értéke az odavezető út karakteréből adódik.” – írja Petrányi Zsolt művészettörténész, a kiállítás kurátora.
Fotó: Kira Perov © Bill Viola Studio
A kiállításhoz kapcsolódó kísérőprogramok
A művészet az egyénről szól, arról, hogy neki mit jelent az adott mű, ő hogyan dolgozza fel, rá miként hat. Bill Viola műveinek számos rétege van, a pszichológia, a vallások, a technológia adta lehetőségek, vagy a kultúrtörténeti szimbólumok egyaránt jelenthetnek olyan megközelítést, amelyeken keresztül a látogatók értelmezhetik, feldolgozhatják videó alkotásai jelentés-tartalmát. A kiállításhoz szervezett kísérőprogramok célja éppen ez: a különböző korosztályú, megközelítésmódú és nyitottságú látogatók számára segítenek értelmezni a művészeti alkotások megértését.
A videó workshop, a különleges tárlatvezetések és előadások, az iskolai foglalkozások és a szabadegyetem, valamint a társadalmi projekt alkotásaiból készült alternatív kiállítás és a művek különböző vetületeit bemutató podcastok segítségével arra bátorítjuk a nézőket, hogy merjék és tudják is egyénileg értelmezni az adott műveket.
NEO társadalmi projekt – A csend hangjai hallássérült és halló fiatalok alternatív videókiállítása
A NEO Kortárs Művészeti Tér harmadik megvalósult társadalmi projektjét Bill Viola Csend című kiállításának a témája inspirálta, és adta az ötletet ahhoz, hogy halló és hallássérült fiatalok integrált csoportokban együttműködve dolgozzanak. A projektben résztvevő diákok a munkahét első felében workshopokon, dráma foglalkozásokon, vezetett meditáción, tánc alapú kreatív/önismereti foglalkozásokon és előadásokon vettek részt jeltolmácsok segítségével.
A NEO Kortárs Művészeti Tér büszkén mutatja be a diákok A csend hangjai című videó kiállítását, új dimenziót adva Bill Viola műveinek.
Bill Viola - a videó korszak Rembrandt-ja
A videó korszak Rembrandt-jaként emlegetett amerikai videóművész alkotásait a világ legnagyobb múzeumaiban, a Whitney Museum of American Art-ban vagy a Guggenheim Museum-ban mutatták be. Munkáit a világ vezető gyűjteményei őrzik, többek között a Thyssen-Bornemisza Alapítvány, a Tate Modern, vagy a Centre Pompidou. A múzeumi munkák mellett Bill Viola együttműködött rendezőkkel, színészekkel, zenészekkel, például 2000-ben a Nine Inch Nailsszel koncertjük színpadképének kialakításában vagy 2005-ben Peter Sellars operarendezővel a The Tristan Projectben, melyet Los Angelesben, Párizsban és Londonban mutattak be.
„Amikor elkezdtük szervezni a kiállítást, és a témáját egyeztettük a művésszel, még nem sejtettük, hogy a betegsége tragikus fordulatot vesz. A Csend hangtalan mementó, tisztelgés is a zseniális mester életművének egésze előtt.” – emlékezett Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója.
Fotó: Kira Perov © Bill Viola Studio
Napjaink izgalmas kortárs művészeti ága: a videóművészet
A telefonunk videókamerája miatt szinte mindannyian reggeltől estig videós környezetben éljük az életünket, rögzítünk, megosztunk, visszanézünk, emléket idézünk.
A videó kamera, mint technológiai lehetőség – csakúgy, mint a fotó, a film, a televízió vagy a számítógépes technológia - tette lehetővé, hogy ebből egy művészeti ág fakadjon, ami eltér a hétköznapi videórögzítésektől.
A videótechnika nemcsak a filmipart, de az otthoni filmezést is meghódította, a hétköznapi felhasználóknak is megadva a lehetőséget, hogy bármilyen eseményt rögzítsenek otthoni körülmények között, és ebben a képnek és a hangnak az együtt hatása kiemelten fontossá vált. Ha nem halljuk a felvételen, ahogy a családtagunk, a gyermekünk beszél, a hatás csak félig működik: a videón rögzített emlék nemcsak abban tér el a fotográfiától, hogy mozog, de abban is, hogy a helyzet atmoszféráját hangokban is visszaadja.
A videóművészet viszont a hatvanas évek óta el akart különülni a kommersz filmezéstől és tévézéstől, ezért többek között ezt a karaktert, a képhez járó hang logikáját kérdőjelezte meg.
NEO podcast - művészetről és társadalmi szerepvállalásról
Vendégeink olyan ismert, elismert kortárs alkotók, zenészek, képzőművészek, művészettörténészek, pszichológusok, írók, akikkel együtt gondolkodtunk művészetről és a ma emberét érintő társadalmi kérdésekről emellett a NEO Kortárs Művészeti Tér aktuális kiállításairól. A Bill Viola: Csend c. kiállítás ideje alatt a podcast epizódokban megismerjük miben rejlik a videós művészeti alkotások jelentősége és mitől kiemelkedő Bill Viola művészete.