Film, csend, tér, idő: Szabó T. Anna, József Attila-díjas költő, író, műfordító előadása
Művészet, ami összeköt; Buddhizmus és katolicizmus találkozása és párbeszéde a művészet által.
Művészet, ami összeköt; Buddhizmus és katolicizmus találkozása és párbeszéde a művészet által.
A rendhagyó tárlatvezetésen Guba András piarista szerzetes és Cser Zoltán A Tan Kapuja Főiskola tanítója osztják meg gondolataikat, ill. gondolkoznak közösen a kiállított videómunkák által felvetett kérdésekről.
Bemutatkozó:
Guba András piarista szerzetes, a Sapientia Hittudományi Főiskola intézetvezetője. Fotózik, kiadványokat szerkeszt, szemináriumokat tart, ifjúsági zarándoklatokat vezet, zenél, néptáncol, vidéken gazdálkodik, szervezetfejlesztéssel foglalkozik.
Cser Zoltán A Tan Kapuja Buddhista Egyház igazgatója és A Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanára. Meditációs tanár, Vadzsratánc- és Jantra jóga oktató.
Időpont: január 23. 18.15
Jegyárak:
BIll Viola alkotásai lelassítanak annyira, hogy meg kell állnom. Hogy figyeljek. Itt most nem manipulálnak, nem "megszerzik" a figyelmem gyors és harsány képsorokkal. Inkább hagynak, sőt arra segítenek, hogy a belső figyelmem élesedjen. A belső látásom és a belső hallásom. Képek, amelyek olykor a nagy bibliai, evangéliumi jelenetekre rímelnek; az emberi létezés szimbólumai és ősképei, amelyek megértéséhez az út inkább a szemlélés, mint a megmagyarázó kifejtés. Voltaképp nem is a videókat értem meg, inkább önmagam létezésének misztériumához kerülök közelebb.
Bill Viola művészetében nagy hangsúlyt kap az, ami a világon túl van, és ami mélyen bennünk van. A túllépés egyik eszköze a csend, ami az embert megállítja, és figyelmét befelé fordítja. A másik fontos eszköz, amely inkább a belső úttal van összefüggésben, az a szimbólumok használata. Érdekes párhuzam, hogy amikor a Buddha egy tanítást már nem tudott szavakkal kifejezni, akkor szimbólumokat használt, valamint a meditációt, melyben a tudat elcsendesül.